Rättsosäker, kontraproduktiv, stimatiserande

UNAIDS har sedan 2008 en policy som säger att endast den som avsiktligt överfört hiv till en annan person ska kunna straffas, inte till exempel en person som oavsiktligt överfört hiv till någon annan. Förra året bidrog Sverige med 266 miljoner till UNAIDS arbete, vilket tyder på att Sverige värderar det arbete som UNAIDS gör högt. Trots detta följer Sverige inte dess rekommendationer.

 

I jämförelse med andra länder dömer Sverige många människor som lever med hiv till fängelse på grund av sina sexuella kontakter. I Sverige kan en person dömas trots att den haft säkrare sex och hiv inte har överförts, vilket går emot UNAIDS policy.  

 

Det är dags att ansvariga i Sverige ser över hivpolitiken och utgår från internationella rekommendationer som inkluderar respekt för mänskliga rättigheter. RFSL tycker att Sverige bör ansluta sig till UNAIDS policy och med den som utgångspunkt se över smittskyddslagen och straffrättstillämpningen.

 

 

World Aids Day

World Aids Day äger rum varje år den 1a december. UNAIDS, FN:s organ för aidsfrågor, instiftade dagen för mer än 20 år sedan för att lyfta och uppmärksamma hiv och aids.

 

Dagen uppmärksammas världen över och RFSL tycker att det är viktigt att uppmärksamma dagen på vårt sätt.

 

I år har RFSL valt att fokusera på lagar och tillämpning av lagar när det gäller hiv. RFSL efterfrågar en översyn av smittskyddslagen samt tillämpningen av brottsbalken vid hivöverföring och hivexponering som inte motverkar hivpreventionen och som säkerställer respekt för mänskliga rättigheter för personer som lever med hiv.

 

RFSL:s arbete är unikt och har bedrivits allt sedan viruset blev känt i Sverige och det blev tydligt att det påverkar många av våra medlemmar hårdare än andra i samhället.

Lika viktigt som det är att arbeta förebyggande är det att bemöta den okunskap om hiv som finns i vårt samhälle idag. Den okunskapen skapar stigmatisering och diskriminering av personer som lever med hiv.