Upprepade omvändelseförsök förbjuds: delseger för RFSL & RFSL Ungdom

RFSL

Den 20 maj beslutade riksdagen att kriminalisera psykiskt våld. Det innebär att upprepade omvändelseförsök förbjuds.

En ny brottstyp för psykisk misshandel införs i brottsbalken. Det har riksdagen fattat beslut om. Den nya lagen omfattar att upprepade kränkningar, hot och kontrollbeteenden i syfte att omvända någons sexuella läggning, könsidentitet eller könsuttryck blir förbjudet och kan leda till straff. Lagen ska träda i kraft den 1 juli 2026.

– Jag är glad över det här beslutet. Det är en bit på vägen mot ett erkännande för alla hbtqi-personer som redan utsatts för omvändelseförsök, och en viktig delseger för RFSL och för mänskliga rättigheter. Att utsättas för omvändelseförsök är fruktansvärt. Nu får fler som riskerar att utsättas äntligen ett starkare skydd. Framåt vill RFSL dock se ett mer specifikt förbud av omvändelseförsök, säger Lovise Brade, förbundsordförande RFSL.

Enligt MUCF har 18 procent av unga hbtq-personer utsatts för försök att påverka deras identitet eller sexualitet, och 5 procent för allvarligare omvändelseförsök.

Omvändelseförsök kan innebära att bli utsatt för exempelvis påtryckningar från familj eller religiösa ledare, förbön, exorcism, pseudovetenskapliga terapiformer, uppfostringsresor och tvångsäktenskap. FN har likställt omvändelseterapi med tortyr.

– Jag tycker det är oerhört viktigt att samhället nu tydligt säger nej till psykiskt våld. En fråga om liv och död. Det ger en viktig signal inte minst till unga hbtqi-personer. Samtidigt önskar jag att riksdagen hade gått längre och explicit förbjudit alla omvändelseförsök inklusive enskilda, allvarliga kränkningar, säger Elias Fjellander, förbundsordförande RFSL Ungdom.

Länk

Mer om omvändelseförsök