Lovise Brade ny förbundsordförande för RFSL

RFSL

Nu står det klart att Lovise Brade blir RFSL:s nya förbundsordförande. Elias Fjellander har valts till ny vice förbundsordförande. Detta efter beslut av RFSL:s kongress.
– Jag är enormt hedrad över detta förtroende! RFSL är Sveriges viktigaste, vackraste och roligaste folkrörelse. I dessa tider är vår röst viktigare än någonsin, säger Lovise Brade.

RFSL har på sin kongress valt en ny förbundsstyrelse som ska leda RFSL de två kommande åren. Lovise Brade, valberedningens förslag på ny förbundsordförande, efterträder Peter Sidlund Ponkala som valt att gå vidare till nytt arbete. Lovise ska nu leda arbetet för RFSL:s vision: en jämlik värld där alla hbtqi-personers mänskliga rättigheter respekteras och ingen lämnas utanför.

– Jag är mycket glad och hedrad, och enormt taggad på att ta mig an uppgiften att föra hbtqi-rörelsen framåt tillsammans med styrelsen, kansliet och alla våra avdelningar, säger Lovise Brade.

Lovise har tidigare varit ledamot i RFSL:s förbundsstyrelse, delat ordförandeskapet för Stockholm Pride och närmast haft rollen som ordförande för RFSL Stockholm. Louise är lärare och forskare i genusvetenskap.

Valberedningen framhöll att Lovise har ett beundransvärt ledarskap med ett aktivistiskt driv, och har visat på ett starkt ansvarstagande och ett pragmatiskt förhållningssätt. Lovise vill nu ge ännu mer till kampen för att alla hbtqi-personer ska kunna leva roliga, meningsfulla och trygga liv och för att bygga ett starkt och spetsigt RFSL där allas engagemang tas till vara.

Bland de frågor Lovise lyft fram som särskilt viktiga att prioritera är att värna asylrätten, reformera familjepolitiken, förbättra transvården och stå upp för utvecklingsbistånd och internationell solidaritet.

Elias Fjellander ny vice ordförande

RFSL:s kongress har även valt Elias Fjellander till vice förbundsordförande. Elias är förbundsordförande för RFSL Ungdom. Enligt valberedningens beskrivning har Elias haft en betydande för RFSL i flera år. Han har även varit vice ordförande för LSU.

– När jag var 13 hittade jag hem hos RFSL. Nu vill jag vara med och bygga ett RFSL där ännu fler kan känna samma sak. Ett större, starkare och mer inkluderande förbund, där varje hbtqi-person i Sverige har en självklar plats. Jag vill säga stort tack för förtroendet, säger Elias Fjellander.

RFSL:s nya förbundsstyrelse

Förbundsordförande
Lovise Brade, nyval (Stockholm)

Vice förbundsordförande
Elias Fjellander, omval men nyval till posten (Stockholm)

Förbundskassör
Pär Brubäcken, omval men nyval till posten (Skellefteå)

Ordinarie ledamöter
Nicklas Axelsson, omval (Göteborg)
Lina Axelsson Kihlblom, nyval (Huddinge)
Mehjar Azzouz, nyval (Göteborg)
Maria Bergqvist, omval (Norrköping)
Christoffer Gerking, nyval (Linköping)
Kiki Knezevic, nyval (Luleå)
Pell Uno Larsson, omval (Örebro)

Ersättare
Tuomas Laulajainen, omval (Stockholm)
Jenny Juhlin Lindström, nyval (Stockholm)
Alex Lithander, omval (Gotland)

Länk

Mer om RFSL:s kongress