Startgrupper
Det finns två olika startgrupper, en för dig som är upp till 25 år och en för dig som är över 25 år.
Startgruppen är till för dig oavsett om du är på väg att berätta och söker stöd i det, om du känner att du vill vänta en stund, eller om du redan har berättat och vill träffa nya vänner för att prata om funderingar kring bi- och homosexualitet; om saker som kan kännas svåra att ta upp i skolan, på jobbet, med föräldrar eller med andra kompisar.
I startgruppen ges du utrymme att prata med andra i samma ålder, som inte heller känner igen sig i en heterosexuell identitet, som har funderingar och frågor kring bi- och homosexualitet.
En gång per termin startar en ny startgrupp som leds av två personer vilkas uppgift är att se till att alla känner sig välkomna och får ut något av träffarna. Gruppen träffas en kväll i veckan under fem veckor. Första träffen är öppen, sedan stängs gruppen och arbetar tillsammans efter en metod som syftar till att stärka självkänslan och ge möjligheter för erfarenhetsutbyte och utrymme att skapa ett socialt nätverk.
Att delta i en startgrupp är gratis. Det brukar vara mellan sex och 14 deltagare i varje grupp, både tjejer och killar. Gruppernas startdatum annonseras på hemsidans vår förstasida under aktuellt och i tidningarna QX och Kom Ut. Om du har frågor eller funderingar är du välkommen att kontakta oss.
Föranmälan krävs då varje startgrupp har ett begränsat antal platser.
För anmälan, mer info eller frågor, maila: skicka e-brev
eller ring: 08-501 629 53
Välkommen!


Skriv ut sidan
Tipsa en kompis