Förbundsstyrelse

Organisation och förtroendevaldaRFSLFoto: Andreas Paulsson

Förbundsstyrelsen väljs vid RFSL:s  kongress som hålls vartannat år. Förbundsstyrelsen har i uppdrag att verkställa den verksamhetsplan som kongressen fastställer, att besluta om upptagande av nya avdelningar i RFSL, att fastställa budget, tillsätta förbundskansliets ledning, med mera. Till detta kan förbundsstyrelsen ta egna initiativ i enlighet med verksamhetsplanen. Förbundsstyrelsen träffas ett antal helger per år för diskussion och beslut i övergripande frågor. Förbundsstyrelsen 2016-2018 valdes på kongressen 2016 i Malmö. Förbundsstyrelsen arbetar i nära samverkan med RFSL:s förbundskansli och har en handläggare som är anställd på förbundskansliet.

Förbundsstyrelse 2016-2018

Frida Sandegård

Frida Sandegård, förbundsordförande
Bostadsort: Stockholm
Mobil: +46 72 30 32 604
E-post: frida.sandegard@rfsl.se

Magnus Kolsjö

Magnus Kolsjö, vice förbundsordförande
Bostadsort: Järfälla
Mobil: + 46 70 44 18 558
E-post: magnus.kolsjo@rfsl.se

Niklas Sandin

Niclas Sandin, förbundskassör
Bostadsort: Norrtälje
E-post: niclas.sandin@rfsl.se

Cihan Arikan

Cihan Arikan, ledamot
Bostadsort: Malmö
E-post: cihan.arikan@rfsl.se

Nicklas Axelsson, ledamot
Bostadsort: Göteborg
E-post: nicklas.axelsson@rfsl.se

Johanna Grand Axèn

Johanna Grant Axén, ledamot
Bostadsort: Stockholm
E-post: johanna.grant.axen@stockholm.rfsl.se

IMG_6029

Anna Galin, ledamot
Bostadsort: Umeå
E-post: anna.galin@rfsl.se

Preethi Huczkowski

Preethi Huczkowski, ledamot
Bostadsort: Sundsvall
E-post: preethi.huczkowski@rfsl.se

Suzann Larsdotter

Suzann Larsdotter, ledamot
Bostadsort: Stockholm
E-post: suzann.larsdotter@rfsl.se

Deidre Palacios

Deidre Palacios, ledamot
Bostadsort: Stockholm
E-post: deidre.palacios@rfsl.se

Andreas Saleskog

Andreas Saleskog, ledamot
Bostadsort: Karlshamn
E-post: andreas.saleskog@rfsl.se

Mire Åsell

Emelie Mire Åsell, ledamot
Bostadsort: Stockholm
E-post: emelie.mire@rfsl.se

felix

Felix Lekare, RFSL Ungdoms ledamot
Bostadsort: Västerås
E-post: felix@rfslungdom.se

Ersättare

Andi

Andi Jonsson, 1:e ersättare
Bostadsort: Malmö
E-post: andi.jonsson@rfsl.se

Oscar Undevall

Oscar Undevall, 2:e ersättare
Bostadsort: Borås
E-post: oscar.undevall@rfsl.se

Sam Vidén

Sam Vidén, 3:e ersättare
Bostadsort: Olofström
E-post: sam.viden@rfsl.se

Esra

Esra Eglander, RFSL Ungdoms ersättare
Bostadsort: Stockholm
E-post: esra@rfslungdom.se