Barentskonferens uppmanar Sveriges utrikesminister att ta upp rättssäkerheten för homosexuella i Murmansk i samband med statsbesök

Den tredje Barentskonferensen för homo- bisexuellas och transpersoners organisationer avslutades den gångna helgen i Murmansk på ryska Kolahalvön.

Trots en lyckad konferens i stort utsattes svenska, ryska, finska och norska konferensdeltagare för hot från kriminella gäng, något som ignorerades av den lokala polisen.

Barentskonferensen uppmanar därför utrikesminister Anna Lindh att i samband med det svenska statsbesöket i Murmansk på fredag lyfta frågan om rättssäkerheten för homosexuella, bisexuella och transpersoner i Murmansk.

Under tre dagar har den tredje Barents Rainbow Conference & Festival arrangerats i Murmansk med den ryska föreningen Circle (Murmansk Regional Public Organization "the Circle") som värd.

Arrangemanget lockade ett 30-tal deltagare från åtta organisationer för homo-, bisexuella och transpersoner i Norge, Sverige, Finland och Ryssland. Huvudföreläsare var professor Igor Kon, sexolog och medlem av ryska vetenskapsakademien i Moskva.

Konferensen, som i sin helhet var en stor framgång, drabbades tyvärr också av en del negativa inslag.

Redan någon vecka innan konferensen hade den bar där konferensen hölls, den enda träffpunkten för homosexuella i Murmansk, utsatts för skadegörelse i form av ett krossat skyltfönster. Dessutom hade en homosexuell ung man som gått ut för att röka under en pubkväll misshandlats med järnrör. Tidigare har andra fall av hot och misshandel inträffat mot medlemmar i Circle, som är Rysslands enda juridiskt registrerade organisation för homosexuella och som har byggts upp tack vare stöd från Sida och svenska regeringen i ett samverkansprojekt med bland annat RFSL-Piteå älvdal & norra Västerbotten och Röda Korset i Norrbotten och Piteå.

Nämnas kan också att Circles ordförande ofta utsätts för hot på grund av sitt engagemang.

Under konferensen kom ett antal hotfulla personer till konferensen och hotade att något allvarligt skulle inträffa. Lyckligtvis kom ingen till fysisk skada. Däremot angreps bilar tillhörande medlemmar i Circle. Två bilar fick sina däck sönderskurna och en av bilarna fick också en sidoruta krossad.

Polis kallades till platsen, men kom först efter ett flertal telefonsamtal och när de väl kom visade de litet intresse för det inträffade. Vid tidigare misshandelsfall har polisen även uppmanat de misshandlade att ta tillbaks sina anmälningar.

Barentskonferensen är av uppfattningen att de mänskliga rättigheterna kränkts och att rättssäkerheten för Murmansks homosexuella inte fungerar. Inte heller upplevs det som säkert för utländska homosexuella att besöka Murmansk. Homosexuella som utsätts för hot tas inte på allvar av polisen och många poliser har en negativ attityd mot homosexuella, bisexuella och transpersoner.

Barentskonferensen uppmanar Sveriges utrikesminister Anna Lindh att ta upp rättssäkerheten för Murmansks homosexuella, bisexuella och transpersoner med Murmansks guvernör i samband med det svenska statsbesöket i Murmansk fredag den 12 oktober, då också det svenska kungaparet medverkar.

Synen på homosexualitet skiljer starkt mellan Ryssland och Sverige. Trots att homosexualitet avkriminaliserats 1993 i Ryssland är den allmänna opinionen mycket negativ. Det krävs dock att myndigheter, poliser och politiker tar ställning för rättssäkerheten och värnar om homosexuellas, bisexuellas och transpersoners grundtrygghet. Det gäller såväl ryssar som utländska besökare.

RFSL-PITEÅ ÄLVDAL & NORRA VÄSTERBOTTEN

Bakgrund till Murmanskresan