Anslagstavla för forskare, studenter och journalister som söker informanter
Här anslås hbt-relaterade undersökningar, enkäter och intervjuer som forskare, studenter och journalister skickar till RFSL Göteborg
Vi tar inte ansvar för innehåll, syfte och kvalité, utan förmedlar bara kontakten.
2013-04-18
Studenter söker ungdomar för intervju om hur det är att vara hbtq på gymnasiet.
Hej!
Vi är två studenter, Stefan och Adisa, på socialpedagogiska programmet vid Högskolan Väst i Trollhättan. Vi skall nu skriva vår c-uppsats och vi vill gärna skriva om de upplevelser hbtq- ungdomar har/har haft under sin gymnasietid gällande hur de blivit bemötta och vilka attityder de mött.
Vi båda har under våra praktikperioder kommit i kontakt med hbtq-ungdomar och observerat hur dessa starka individer stått för sin läggning och hur de blivit bemötta av andra ungdomar vilket väckt vårt intresse.
Anledningen till att vi vill skriva om detta ämne är att vi i vårt yrkesutövande som socialpedagoger kommer att möta dessa ungdomar och vill därför ha en så god handlingsberedskap som möjligt i hur vi kan stötta dem. Vår förhoppning är att skapa så bra verktyg som möjligt för att kunna påvisa för andra ungdomar att inte döma andra vare sig gällande utseende, personlighet eller sexuell läggning.
Vi önskar få intervjua 5 ungdomar om deras upplevelser. De som ställer upp kommer att avidentifieras i uppsatsen för att minska möjligheterna till igenkännande.
Kram Stefan & Adisa.
stefan.bladh2@gmail.com eller Stefan: 0706-865760, Adisa: 0762-626256
Socionomstudenter söker informanter till c-uppsats
Hej!
Vi är två tjejer som läser socionomprogrammet vid Göteborgs universitet. Det är nu dags för oss att skriva vår C-uppsats och vi har valat att skriva om unga bisexuella, homosexuella, transpersoner samt queerpersoners strategier för att hantera de dilemman kan uppkomma då de formar sin sexuella identitet samt vilket stöd de behöver i detta.
Vi kommer bland annat att fråga om vilka dilemman som kan uppstå, vilket stöd man fått för att hantera olika dilemman och hur man upplevt stödet.
Vi söker nu personer som vill delta i enskilda intervjuer rörande dessa teman. Det enda krav vi har är att du är 15 år eller äldre. Deltagandet är frivilligt och kan när som helst avbrytas av dig som intervjuperson. De uppgifter vi samlar in kommer dessutom behandlas med konfidentialitet och vi kommer i vår rapport att avidentifiera samtliga intervjupersoner. Det insamlade materialet kommer slutligen endast att användas i forskarsyfte.
Vi gör intervuer under mars 2013!
Vill du delta kan du kontakta någon av oss på:
Kontaktuppgifter:
Linn Pettersson Ferteux
mobil: 0735-363613
mail: vickielinn@hotmail.com
mobil: 0706359883
mail: m-avdic@hotmail.com
Melissa Avdic
mobil: 0706359883
mail: m-avdic@hotmail.com
2013-02-11
Eva Ingemarsson Dansproduktion söker personer för intervju inför arbetet med sin nya dansföreställning Spegeln
Eva Ingemarsson är konstnärlig ledare för scenen Atalante i Göteborg och verksam som koreograf sedan 1978. Hon har nu inlett arbetet med sin nya dansföreställning Spegeln. Eva Ingemarsson har under många år använt sig av film och dokumentära intervjuer som material i sina föreställningar.
Spegeln är den första delen i en trilogi och kommer att utgå ifrån människans spegelbild, hennes inre och yttre reflektioner och de förvrängningar som återkastas genom spegeln. Föreställningen kommer bland annat att fokusera på olika identiteter utifrån kön och kropp. Arbetet är inspirerat av Tarkovskijs film Spegeln, av Judith Buttlers reflektioner kring identitet, kön och vår sårbarhet att "vara kropp". Men även av Jacques Lacans teorier om Spegelstadiet, hur människan kan tänka om sig själv, kan uppfatta sin egen kropp i förhållande till sitt eget jag och hur denna uppfattning påverkar och formar den mentala bilden.
Föreställningen Spegeln söker svar på flera frågor:
Vad händer i mötet mellan våra yttre och inre världar?
Hur påverkas vi av speglingen av oss själva?
Hur upplever man kroppen som sedd utifrån?
Hur upplever vi vår sårbarhet i att ”vara kropp”?
Hur skapas och omskapas identitet genom kön?
Som en inledning av arbetet med Spegeln söker Eva nu kontakt med personer som är intresserade av att dela med sig av sina personliga berättelser. Det kommer att bli samtal kring känslor och tankar relaterade till identitet och kön. Under dessa samtal kommer det att göras ljudupptagningar
som sedan skall ligga till grund för Spegelns rörelsematerial.
Allt material behandlas konfidentiellt. Om man kommer överens om det kan eventuellt delar av intervjumaterialet användas i föreställningen.
Spegeln har planerad premiär i september 2013.
Om du är intresserad av detta kontakta gärna Eva på eva@atalante.org.
För vidare läsning om Eva Ingemarsson besök www.evaingemarsson.se
och för en liten fördjupning kring spegeln besök www.evaingemarsson.se/material!
2012-11-23
Vill du medverka i gruppintervjuer om klädstil
i förhållande till kön och sexualitet?
Jag heter Tove Lundström och håller just nu på att skriva C-uppsats i genusvetenskap vid Göteborgs universitet. Till uppsatsen ska jag genomföra gruppintervjuer med medlemmar i RFSL, och söker deltagare!
Under intervjun kommer vi prata om hur kläder kan användas för att uttrycka en könsidentitet och en sexuell identitet, både utifrån deltagarnas egna upplevelser och mer allmänna reflektioner. Vi kommer också prata om kläder som ett sätt att utmana hur en person ”ska” vara.
Hör av dig till mig om detta låter som något du skulle vilja vara en del av!
Telefon: 0705-27 37 68
Mail: tove.lundstrom@gmail.com
2012-10-25
Sökes: Män som upplevt kränkningar, hot eller våld i en samkönad relation
Hej!
Vi är två socionomstudenter från Göteborgs Universitet som skriver vår kandidatuppsats under hösten 2012. Ämnet är våld i samkönade relationer – med fokus på våldsutsatta män.
Är du en man som har upplevt kränkningar, hot eller våld i en samkönad relation? Vi är intresserade av att komma i kontakt med dig som är man, oavsett ålder och livssituation, som har sådana erfarenheter.
Det finns sparsamt med forskning och information kring män med dessa erfarenheter. Mannen förknippas vanligtvis med rollen som förövare och studier om våld i nära relationer har nästan uteslutande fokuserat på heterosexuella förhållanden. Detta tror vi bidrar till att det finns lite kunskap och stöd för denna grupp. Ett syfte med studien är att nyansera bilden av våld i nära relationer och lyfta fram kunskap och erfarenheter från aktörer som hittills har negligerats. Ett annat syfte är att undersöka vilka hjälp- och stödinsatser som behöver utvecklas för att möta det behov som finns.
Intervjuerna kommer ske anonymt. Kontakta oss via sidan eller till linnea.nystroem@gmail.com för att diskutera hur du vill genomföra intervjun. Vi är öppna för att träffas inom Göteborgsområdet men om du hellre vill kan vi göra intervjun över mail.

Skriv ut sidan
Tipsa en kompis