09-nätverket 

09-nätverket bildades i slutet av 2007 och har haft som mål att arbeta för att regeringen under det svenska ordförandeskapet i EU andra halvåret 2009 ska uppmärksamma EU:s roll för att säkra människors sexuella och reproduktiva hälsa oavsett kön och sexuell läggning - i och utanför Europa.

I början av november 2007 anordnade initiativtagarna till nätverket ett seminarium om sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter (SRHR) och EU där bland annat regeringsföreträdare bjöds in för att informera om det svenska ordförandeskapet. I samband med seminariet bildades 09-nätverket, som idag består av RFSU, Afrikagrupperna, RFSL, Kvinna till Kvinna, Amnesty, RFSL Ungdom, Forum Syd, Svalorna Latinamerika samt Sveriges Kvinnojourers Riksförbund. 

I oktober 2008 lanserades 09-nätverkets programförklaring, som ett svar på regeringens fem prioriteringar inför ordförandeskapet. Däri lyftes kopplingarna fram mellan prioriteringarna och SRHR med konkreta uppmaningar på hur vi anser att regeringen bör arbeta för frågorna. 

Från start fram till ordförandeskapets slut har 09-nätverket genomfört en rad seminarier och aktiviteter för att uppmärksamma SRHR och Sveriges ansvar som ordförandeland. Ansvariga politiker, internationella gäster och representanter från våra organisationer har medverkat. Bland annat har det anordnats panelsamtal på EuroPride 2008 och Stockholm Pride 2009 samt på Bokmässan båda åren. Under Almedalsveckan 2008 arrangerades politikerutfrågningar och året efter hade vi ett välbesökt mingel om "Sex, religion och politik" där stå-upp komikern Magnus Betnér uppträde. Under våren 2009 anordnades en serie frukostseminarier på Kulturhuset i Stockholm. Vidare deltog nätverket på European Development Days med två stora seminarier där bland annat Kasha, hbt-aktivist från Uganda, medverkade. I slutet av november anordnades en avslutande seminariedag där jämställdhetsminister Nyamko Sabuni medverkade samt Rebecca Gomperts från Women on Waves, som arbetar med kvinnors rätt till abort i Europa och Jelena Djordevic, hbt-aktivist från Serbien. 

Utöver våra aktiviteter har nätverket bl.a. även uppvaktat EU-minister Cecilia Malmström. 09-nätverket har även publicerat flera debattartiklar i dagspress samt spridit sin programförklaring och sina krav till allmänheten och ansvariga beslutsfattare. Sammantaget har 09-nätverket varit en stark och enad röst för människors sexuella och reproduktiva hälsa oavsett kön och sexuell läggning - i och utanför Europa. 

I och med att Sverige lämnade över ordförandeskapet till Spanien den 1 januari 2010 avslutades även 09-nätverkets uppdrag. Nätverket kommer dock att finnas kvar som nätverk för Sveriges roll inom EU för sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter.

 


Regeringen tog fram fem prioriteringar inför förhandling med den fransk/tjeckiska/svenska trojkan 2008. 09-nätverket tog som svar på dessa prioriteringar fram en Programförklaring inför Sveriges ordförandeskap i EU 2009 som syftade till att, utifrån prioriteringarna, visa kopplingarna till SRHR-perspektivet samt lyfta fram vad nätverket ville att den svenska regeringen skulle göra under ordförandeskapet.

 

09-nätverkets programförklaring (pdf)