20 apr 12 15.20

Bevilja asyl uppmanar EU

Europaparlamentet har i sin årliga rapport om mänskliga rättigheter i världen uppmanat EU:s medlemsländer att "bevilja asyl till människor som flyr undan förföljelse i länder där hbt-personer är kriminaliserade".

Europaparlamentet röstar.

Enligt Skyddsgrundsdirektivet, EU:s asyllagstiftning, är asylsökande som hyser välgrundad fruktan för att förföljas i hemlandet på grund av sin sexuella läggning eller könsidentitet berättigade till asyl. Direktivet är bindande i alla EU-länder utom Danmark, Irland och Storbritannien. När det kommer till hur medlemsländerna tillämpar denna asylrätt skiljer de sig dock åt.

– När det gäller hbt-rättigheter inom EU är det en plikt för oss att välkomna de som flyr från genuin förföljelse i Uganda eller Iran. Vi måste visa internationell solidaritet och även fortsätta förbättra förhållandena på hemmaplan, säger den nederländske Europaparlamentarikern Dennis de Jong i ett pressmeddelande från parlamentets interparlamentariska hbt-grupp.

I sin årliga rapport om mänskliga rättigheter i världen kommer Europaparlamentet också med flera andra uppmaningar vad gäller hbt-personers mänskliga rättigheter, bland annat att kommissionen ska arbeta i WHO, FN:s Världshälsoorganisation, för att avlägsna "könsidentitetsstörning" från ICD - International Classification of Diseases.

Sverige tidigare fått kritik, när det gäller asylansökningar, för att bryta mot Skyddsgrundsdirektivets artikel 8. Detta i fall där svenska migrationsmyndigheter hänvisar asylsökande till så kallade interna skyddsalternativ, det vill säga till att de kan bosätta sig i en annan del av landet de flytt från. Detta har hänt i Sverige med bland annat asylsökande från Irak. I rapporten På flykt från homofobi, av Sabine Jansen från nederländska hbt-organistionen COC och Thomas Spijkerboer från Vrije Universiteit Amsterdam, gjordes 2011 en jämförande studie av hur asylansökningar till EU:s olika medlemsländer har hanterats. En övergripande slutsats var att på en rad punkter befinner sig europeiska länders praxis under den standard som krävs enligt internationella och europeiska lagar om mänskliga rättigheter och asyl.

Lars Jonsson l

« Tillbaka