26 mar 11 17.55

Tack Mona!

Mona Sahlin har avtackats som partiledare för Socialdemokraterna. RFSL överlämnade i samband med det en bukett blommor i regnbågens färger till en politiker som aldrig varit färglös och som konsekvent drivit hbt-frågor.

Mona Sahlin
Foto: Socialdemokraterna/Linda Håkansson.

Mona Sahlin säger i en intervju med RFSL:s tidning Kom Ut inför valet 2002:
"Det är till exempel mycket viktigt med ledarskap som tar ansvar och vågar offra sig för frågor. När jag satt i regeringen och vi hade diskussion om adoptionsfrågan bestämde jag att jag inte skulle kunna sitta kvar om regeringen sa nej. Ibland måste man visa att man tar konsekvenserna och inte kompromissar. Det gäller inte bara inom ett parti utan i klassrummen och i företagen."

Mona Sahlins betydelse för att Socialdemokraterna ställde sig bakom att samkönade par skulle kunna inneha gemensamt föräldraskap kan inte underskattas. Hon var pådrivande för att få till stånd det ställningstagande Socialdemokraterna tog i frågan vid sin kongress 2001. Utan det ställningstagandet hade ingen lagändring om möjlighet för samkönade par att adoptera barn kunnat träda i kraft 2003. I förlängningen innebär det att kvinnor som är sambo eller gifta med någon av samma kön förmodligen inte lika snart som från 2005 hade kunnat få möjlighet att skaffa barn genom insemination inom sjukvården. Införandet av könsneutralt äktenskap i Sverige hade mycket möjligt också blivit fördröjt.

Mona Sahlin höll banbrytande tal är en rubrik man kan hitta i Kom Ut 2001. Artikeln handlar om att Mona Sahlin, då bitr. näringsminister, i egenskap av ledare för den svenska delegationen vid FN:s världskonferens om rasism i Durban tagit upp de pågående kränkningarna runtom i världen av människor på grund av deras sexuella läggning. "Aldrig har något lands regeringsrepresentant talat så tydligt om allas lika värde oavsett sexuell läggning som Mona Sahlin gjorde i Durban", står det i artikeln. "I am convinced that some time in the future, people will be respected for what they are, regardless of their sexual orientation", sa Mona den gången i Durban.

Mona Sahlin har som politiker valt att alltid vara tydlig när det gäller lika rättigheter och möjligheter för hbt-personer. Så också i sitt sista tal som partiledare, den 25 mars: "Jag har talat om ett Sverige där alla får chansen att nå sina livsmål – utan att klass, kön, sexuell läggning, etnisk bakgrund eller omgivningens normer står i vägen." Detta är en del av det arv som Mona Sahlin nu lämnar efter sig inom svensk politik: den viktiga normkritiken, ifrågasättande av "den normales" tolkningsföreträde.

I samband med avtackningen av Mona Sahlin på Socialdemokraternas kongress, där Håkan Juholt valts till hennes efterträdare, överlämnade RFSL en regnbågsbukett med blommor. För att visa sin stora uppskattning av Mona Sahlins mångåriga insatser för att förverkliga hbt-rättigheter. Tack Mona!

Lars Jonsson l

« Tillbaka