Könsneutralt äktenskap
RFSL arbetar för ett samhälle där homosexuella, bisexuella och transpersoner har samma rättigheter, möjligheter och skyldigheter som heterosexuella. Grundförutsättningen är ett samhälle som bygger på att alla människor är lika mycket värda och lika inför lagen.
Därför var det en milstolpe i RFSL:s strävan när riksdagen i april 2009 röstade för att införa en könsneutral äktenskapslagstiftning, vilket innebär att alla par, oavsett om paret består av en man och en kvinna, en kvinna och en kvinna eller en man och en man, får rätt att ingå äktenskap i enlighet med samma lagstiftning.
Om du och din samkönade partner vill ingå äktenskap kan ni från den 1 maj 2009 göra det. Har ni tidigare ingått registrerat partnerskap omvandlas inte ert partnerskap automatiskt till ett äktenskap. Men om ni vill att så sker kan ni från den 1 maj skicka in en anmälan om detta. Det går också bra att förnya vigsellöftena genom att ingå äktenskap under en äktenskapsceremoni.
Berättigade att förrätta äktenskap är borgerliga vigselförrättare samt präster och andra behöriga förrättare inom Svenska kyrkan och andra religiösa samfund. En borgerlig vigselförrättare kan enligt lag aldrig neka ett samkönat par en vigselceremoni. Det kan däremot religiösa samfunds vigselförrättare. Svenska kyrkan kommer i höst, under Kyrkomötet, att besluta om man vill behålla sin rätt att förrätta juridiskt giltiga vigslar. Om man beslutar att behålla denna rätt så kommer man också att erbjuda vigslar till samkönade par. Vill man veta vilka som är borgerliga vigselförrättare på sin hemort kontaktar man sin hemkommun eller länsstyrelsen i sitt hemlän för att få en lista på förrättare.
Klicka här för att läsa om hur man ingår äktenskap i Sverige.

Skriv ut sidan
Tipsa en kompis